Menu

MARKOMANIA

o muzyce, z kulturą

Narodziny gwiazdy

maro6533

8825_1.7

 

Gwiazdy rodzą się co chwilę, ale jeśli masz być gwiazdą A Star Is Born, rodzisz się mniej więcej co czterdzieści lat. Reżyserowany przez Bradleya Coopera trzeci remake filmu Davida O. Selznicka, przypomina starą jak świat opowieść o kopciuszku, któremu nie miało prawa się udać.

Ona, ma na imię Ally [Lady Gaga], kipi dziewczęcym urokiem i nieśmiało wypatruje przygody życia. W ciągu dnia pracuje jako kelnerka, a wieczorami dorabia w nocnym klubie śpiewając piosenki Edith Piaf. On, Jackson Maine [Bradley Cooper], jest rozchwytywaną gwiazdą rocka, a zarazem wrakiem człowieka. Traci słuch i jest uzależniony od wszystkich dostępnych używek. Dzięki przypadkowemu spotkaniu oboje dostają szansę na odmianę losu. Ona zyskuje obytego w świecie show biznesu mentora, on - życiową partnerkę. Kiedy między parą wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą. Ich losy, powoli zamieniają się w gorzką opowieść o blaskach i cieniach przemysłu muzycznego, ale także o niemożności zbudowania trwałego związku w sytuacji, gdy jedno osiągnęło szczyt swoich możliwości, a drugie stoi u progu wielkiej kariery.

 

6d39f598a282cd1db095fc27b56b75a5

 

Wraz z premierą A Star Is Born, do rąk słuchaczy trafił soundtrack wypełniony utworami z filmu, które przeplatają fragmenty kluczowych dialogów powiązanych z fabułą, a zarazem treścią piosenek. Nagrania krążą wokół pop-rockowej estetyki. Sprawiają wrażenie perfekcyjnie rozpisanych ilustracji, idealnie wprasowanych w narastającą dramaturgię poszczególnych scen. Nie zabrakło też miejsca na przebojowe ballady w rodzaju "Shallow" i szlachetną czystość brzmienia, nawiązującą wprost do audiofilskich wzorców techniki nagraniowej.

Uwagę przykuwa autentyzm wokalny pary głównych bohaterów. Bradley Cooper postanowił, że nie tylko wyreżyseruje film, zagra w nim główną rolę, ale również osobiście wykona wszystkie partie wokalne swojego bohatera. Słowa uznania należą się również Lady Gadze. Chyba mało kto wierzył, że czołowa skandalistka świata show biznesu, z tak rzetelnym oddaniem zagra pełną kompleksów, początkującą wokalistkę. Angażujący melodramat z potężną dawką muzyki, już zbiera wysokie oceny, a solidnie wyprodukowany zestaw piosenek, błyskawicznie podbija notowania list przebojów.

Trzeba posłuchać: "Shallow", "Look What I Found".

 

 

 

© MARKOMANIA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci