Menu

MARKOMANIA

o muzyce, z kulturą

Nordub

maro6533

media.newmindmedia.com

 

Nagrodzony Grammy Awards legendarny duet Sly & Robbie nawiązują współpracę z norweskim innowatorem Nilsem Petterem Molvaærem, tworząc niepowtarzalną panoramę dźwięku, łączącą refleksyjną atmosferę norweskiego jazzu i energetyczne rytmy Jamajki. Razem z Eivindem Aarsetem na gitarach i Vladislavem Delayem obsługującym tor elektroniki, powołują do życia muzyczny zespół bratniej duszy, poza wszelkimi granicami gatunków. Dobrym duchem projektu okazał się być zaufany przyjaciel Sly & Robbie, Mark van den Bergh, który Nilsa Pettera Molvaæra poznał przy okazji festiwalu Java Jazz.

Nils Petter Molvær: "Poznałem Marka na Java Jazz Festival w 2014 roku. Powiedziałem mu, że byłem fanem Sly & Robbie od lat 80., kiedy wydawali muzykę z zespołem Black Uhuru z Reggae. Podoba mi się ich twórczy niepokój. Są innowatorami na tak wiele sposobów, łącząc Dancehall, Soul, Hip Hop, Reggae i wiele innych wpływów oraz współpracowali z takimi wspaniałymi muzykami jak: Sting, No Doubt, Ben Harper i Carlos Santana. Mark powiedział mi, że Sly i Robbie również byli wielkimi fanami mojej muzyki i narodził się pomysł wspólnej pracy. Kilka miesięcy później, w lipcu 2015 r., spotkaliśmy się na festiwalu w małej wiosce we Francji, gdzie mieliśmy razem zagrać koncert, choć nigdy wcześniej nie graliśmy razem."

Robbie Shakespeare: "To było całkowicie szalone. Odkąd pierwszy raz usłyszałem muzykę Nilsa pod koniec lat 90., byłem zafascynowany jego atmosferyczną fuzją stylów i niezrównaną grą na trąbce. Teraz mieliśmy grać razem, choć nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Ale kiedy spotkałem Nilsa po raz pierwszy w tej małej wiosce we Francji, od razu go polubiłem. Łapał dowcipy i bóle pleców po długiej podróży, tak jak ja, więc coś wymyśliliśmy. To był wspaniały koncert, który pozwolił nam wyjść daleko poza nasze strefy komfortu i odkryć nowe sposoby tworzenia muzyki."

 

5aafccdd4b01e

 

Studyjny album Sly & Robbie meet Nils Petter Molvaer "Nordub"(2018), jest sumą czteroletnich doświadczeń muzyków reprezentujących skrajnie różne style, których połączył wzajemny szacunek i fascynacja. Próba zespolenia dubu i skandynawskiego nu-jazzu to mecz, który toczy się w niebie, pod opiekuńczymi skrzydłami odjechanego anioła. Może dlatego, nieprawdopodobna fuzja jamajskiej motoryki Sly & Robbie i metafizycznych krajobrazów Molværa, tworzy coś ... gorącego?

 

 

 

© MARKOMANIA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci